Zmiany podatkowe od 1 lipca 2022 r.

Od pierwszego lipca 2022 zmienia się ustawa o podatku dochodowym pobieranym od osób fizycznych. Nowelizacja dotyczy między innymi niższej stawki podatkowej. Wcześniej wynosiła ona 17%, według nowych zasad będzie to 12%. Niższy podatek będzie dotyczył wszystkich tych, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Mogą być to zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy czy emeryci. W praktyce oznacza to, że z nowej stawki skorzystają wszyscy ci, których dochody roczne przekraczają 30 tysięcy złotych. Ważnym progiem jest kwota 120 tysięcy. Jeśli nasze zarobki przekraczają tę wartość zapłacimy 32% podatku.

Nowe zasady, nowe korzyści 

Obniżka stawki PIT z niższego progu daje możliwość zlikwidowania tak zwanej ulgi dla klasy średniej, jednak według nowych regulacji będzie można nadal ją stosować, jeśli dzięki niej rozliczenie będzie korzystniejsze dla podatnika. Sytuacje te jednak, jak zapewnia wiceminister finansów, będą należały do rzadkości. 

Nowa wartość stawki podatkowej to nie jedyna zmiana. Od pierwszego lipca tego roku nie będziemy też musieli podwójnie obliczać zaliczek dotyczących podatku dochodowego. Obecnie zaliczki określa się nie tylko według bieżących zasad, ale i tych obowiązujących w 2020. Pracodawca miał więc obowiązek dokonania podwójnych wyliczeń i potrącać z pensji swojego pracownika niższą kwotę. Po co? Aby chronić podatników przed wzrostem tych wartości. To rozwiązanie miało jednak jeden słaby punkt. Odraczało pobór podatku aż do momentu rozliczenia rocznego. Ujednolicenie systemu wyliczeń sprawi, że część z nas będzie płaciła wyższą zaliczkę, jednak w rozliczeniu rocznym różnica ta się wyrówna. 

A co z osobami, które do rozliczania nie wykorzystują skali podatkowej? Nowelizacja przynosi korzyści i tym płatnikom. Przedsiębiorcy płacący podatek liniowy będą mogli skorzystać z częściowego odliczenia składek zdrowotnych. W praktyce będą oni mogli pomniejszyć swój dochód o zapłacone składki zdrowotne do kwoty 8,7 tysiąca złotych rocznie. Podatnicy ryczałtowi zyskają możliwość odliczenia połowy składek, a ci rozliczający się za pomocą karty podatkowej będą mogli odliczyć 19% składek. 

Co ważne, w świetle nowych przepisów właściciele firm będą mogli zmienić metodę rozliczania na taką, która przyniesie im większe korzyści, nawet jeśli już na początku roku zadeklarowali konkretny model podatkowy

Preferencyjne warunki rozliczania podatku. Dla kogo?

Zmiany podatkowe, które obowiązują od 1 lipca to dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy samotnie wychowują dzieci. Osoby takie będą mogły korzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku. Wzrośnie też limit dochodów, który pozwala na korzystanie z preferencyjnych warunków rozliczenia. Warto podkreślić, że renta rodzinna po nowelizacji nie zostaje wliczona do dochodów rodzica. Dzięki temu od renty nie będzie pobierana składka zdrowotna. 

Jak widać zmian jest sporo, kto skorzysta na nich w praktyce? Według danych z resortu finansów na obniżce stawki PIT skorzysta aż 13 milionów Polaków. Pozwoli to zaoszczędzić im nawet 15 miliardów złotych rocznie. Wyliczenia pokazują, że na zmianach najwięcej skorzystają najbogatsi. Osoby zarabiające 12,5 tysiąca złotych miesięcznie zyskają dzięki zmianom nawet 4,5 tysiąca złotych. Dochód na poziomie 8 tysięcy da korzyść w skali roku na poziomie 500 złotych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.