Jak dobrze wybrać biuro rachunkowe?

Jak wybrać biuro rachunkoweWysokie koszty prowadzenia własnej księgowości powodują, że wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z księgowości zewnętrznej, prowadzonej przez biura rachunkowe. Wybór odpowiedniego z nich nie należy jednak do najprostszych, ponieważ na rynku panuje duża konkurencja. Aby więc wybrać rozsądnie, należy przeanalizować wiele czynników.

Prawidłowe prowadzenie rachunkowości, skupia się jedynie na szeroko rozumianej ewidencji dokumentów finansowych do celów podatkowych. Polega ona głównie na prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz na archiwizacji inne dokumentów finansowych, takich jak np.: faktury. Jednak ze względu na ogromną konkurencję i wymagania klientów, wiele biur rachunkowych rozszerza swoją działalność także o dodatkowe usługi.

 

Oferta biur rachunkowych

 

Obecnie biura rachunkowe skupiają się także na doradztwie finansowym, w reprezentowaniu klientów przed organami podatkowymi, na doradztwie w zakresie sporządzania umów cywilnoprawnych oraz audytach dokumentacji prowadzonych przez firmy. Oprócz tego, niektóre z nich zapewniają także prowadzenie dokumentacji kadr. Normą stało się również udostępnianie oprogramowania do fakturowania oraz do wglądu w operacje finansowe. Dlatego też należy sprawdzić, czy wybrane przez nas biuro może zapewnić wszystkie te usługi. Nawet jeśli nie są one niezbędne teraz, to mogą okazać się bardzo pomocne w przyszłości.

 

Odpowiedzialność biura rachunkowego

 

Współpraca z biurami rachunkowymi zazwyczaj odbywa się poprzez udzielenie im pełnomocnictwa w zakresie sporządzania deklaracji podatkowych. Dlatego też w razie wykrycia błędów, to przedsiębiorca, jest osobą ponoszącą konsekwencje prawne, w postaci odsetek podatkowych lub odpowiedzialności karnoskarbowej. Zabezpieczeniem przed popełnieniem błędu lub przed jego konsekwencjami, jeśli takie wystąpiły, są zarówno odpowiednie certyfikaty, jak też ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Imienne certyfikaty uprawniające do prowadzenia biura rachunkowego są wydawane przez Ministra Finansów. Dokumenty te mogą zdobyć wyłącznie osoby, które ukończyły studia wyższe lub podyplomowe z zakresu rachunkowości oraz posiadają trzyletni staż zawodowy w zawodzie księgowego.

W przypadku jeśli osoba ma jedynie wykształcenie średnia oraz dwuletni staż, może ona uzyskać certyfikat poprzez zdanie państwowego egzaminu. Certyfikat jest poświadczeniem wiedzy i umiejętności posiadanych przez księgowego. Ponadto, każdy przedsiębiorca zajmujący się prowadzeniem usług polegających na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, musi także wykupić obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest ono zabezpieczeniem przed konsekwencjami ewentualnych błędów, powstałych na skutek niewłaściwych działań biura. Z tej polisy, biuro rachunkowe, może pokryć straty jakie poniósł przedsiębiorca.

 

Bezpieczeństwo dokumentów

 

Wybierając biuro rachunkowe należy także szczegółowo zapoznać się z możliwościami, związanymi z prowadzeniem podstawowych usług, jakie ono oferuje. Bardzo istotne może okazać się dobre wsparcie merytoryczne. Dzięki odpowiednim godzinom dostępności oraz szerokości wsparcia, możemy wiele spraw, nie cierpiących zwłoki, rozwiązywać natychmiastowo. Warto więc wybierać takie biura, które oferują elastyczny czas pracy lub dłuższy niż konkurencja. Ważną kwestią jest także dostępność dokumentów przekazanych już do biura rachunkowego. Obecnie normą stało się już skanowanie i archiwizowanie ich, dzięki czemu odzyskanie starszych dokumentów staje się znacznie ułatwione. Pomimo, że wszystkie biura zapewniają o należytej staranności w wykonywaniu powierzonych im zadań, może zdarzyć się, że popełnią one błędy, dlatego też należy zwracać uwagę na zakres odpowiedzialności jaki biorą one na siebie.

Możliwość reprezentowania przedsiębiorcy przed organami podatkowymi może okazać się niekiedy niezbędna. Równie ważną rzeczą jest przynależność do organizacji branżowych takich jak np.: Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Przynależność do tych organizacji jest niejako potwierdzeniem dobrej opinii biura. Oczywiście o opinię warto także zapytać innych klientów, chociaż niekiedy w imię etyki mogą oni odmówić udzielenia nam informacji. Ostatnią rzeczą jest wysokość sumy gwarancyjnej, czyli limitu odpowiedzialności ubezpieczyciela OC. Zawsze jednak wraz z sumą gwarancyjną wzrasta także cena polisy, a co za tym idzie także cena usług prowadzonych przez biuro rachunkowe.

26 komentarzy

 1. Najlepszą opcją takich biur rachunkowych jest obecnie faktyczna możliwość reprezentowania przedsiębiorców przed różnego rodzaju organami skarbowymi- po co tracić niepotrzebnie nerwy, kiedy ktoś to może zrobić za nas? ;). Faktycznie, biuro rachunkowe należy wybierać dość starannie, bo będą to jednak ludzie odpowiedzialni za nasze finanse. Zwróćmy więc uwagę na ich doświadczenie i popytajmy wśród innych przedsiębiorców – tak będzie bezpieczniej.

 2. Niewłaściwy wybór biura może nas słono kosztować przy pierwszej kontroli skarbowej. Mogę polecić biuro rachunkowe Goja we Wrocławiu są naprawdę rzetelni i bardzo elastyczni jeżeli chodzi o rodzaj prowadzonej działalności.

 3. Polecam serdecznie Biuro Rachunkowe Warszawa. W stolicy mamy najlepszy wybór, a firmą godną zaufania jest http://www.kancelaria-accountant.pl/Zapytanie-ofertowe. Najlepiej wejść na stronę firmy i ocenić oraz zadać pytanie związane z wyceną usług itd. Polecam ich zapał, podejście do klienta oraz profesjonalizm.

 4. Jestem stałym klientem biura rachunkowego liczyk i mogę szczerze polecić ich usługi, świetna księgowość online i chyba najbardziej sympatyczni księgowi w warszawie.

 5. I ja współpracuję z Liczykiem już kilka lat (8) i złego słowa nie mogę o nich powiedzieć. Ludzie tam pracujący to prawdziwi fachowcy na odpowiednich stanowiskach.

 6. Ja korzystałam z trzech biur i dopiero za czwartym razem znalazłam biuro rachunkowe, które mi odpowiada i mogę polecić aggio.com.pl

 7. Zły wybór biura może słono kosztować. Długo szukałam właściwego biura dla swojej działalności, i wybrałam z polecenia BRHome Biuro rachunkowe Bydgoszcz, bardzo profesjonalna firma,dobre ceny. Dobre biuro rachunkowe to podstawa w funkcjonowaniu firmy.

 8. Ja zdecydowanie polecam na początku własnej działalności gdy firma jest jeszcze mała samodzielne prowadzenie księgowości przy pomocy narzędzi online specjalnie do tego tworzonych. Są oen dużo tańsze i wiele można się nauczyć. Sama to testowałam na własnej skórze i doceniam wiedzę jaką przy tym zdobyłam. Później znacznie łatwiej gdy już biznes się rozrośnie wybrać biuro księgowe bowiem wie się co jest komu potrzebne i czego powinien oczekiwać. Do samodzielnej księgowości jest kilka narzędzi – tu przykładowe porównanie dwóch takich (gus-pkd.pl/porownanie-ksiegowosci-internetowej-online-wfirma-pl-czy-ifirma-pl/ ) Nie zdradzę z którego sama korzystam bo każdy warto by sam przeanalizował co jest komu potrzebne i wybrał samodzielnie. Potem jednak przeszłam do biura rachunkowego bo doba stała się dla mnie za krótka. szukałam biura z opcją obsługi online (ale faktycznej bo to różnie biura rozumieją – dla niektórych online to przesyłanie mailem dokumentów wyłącznie). Teraz korzystam z usług wrocławskiego biura „business-tax”i jestem bardzo zadowolona bo oferują to co faktycznie mi obiecywali na starcie – przede wszystkim spokój przy kontrolach a wierzcie mi że jest to cenne.

 9. Gustaw005

  Wybór dobrego biura rachunkowego to duże wyzwanie…

 10. A jakieś opinie o BUCHHALTER.OPOLE.PL? Zastanawiam się nad ich wyborem, gdyż para znajomych poleciła mi to biuro.

 11. katarzyna mankowska

  Lepiej nie wybierać bez zrobienia rozeznania. Ja popytałam wśród znajomych. Tak trafiłam na biuro MH ze Szczecina. Fachowa i rzetelna obsługa.

 12. Michał Kowalski

  Najlepiej jest wybrać kilka interesujących nas biur rachunkowych, a następnie do każdego wysłać zapytanie dotyczące konkretnej sprawy. Po tym możemy zobaczyć w jakim tempie i jakiej jakości odpowiedź otrzymamy. Na dalszy plan powinniśmy odłożyć cenę za usługi, gdyż należy pamiętać, że za jakość i profesjonalną obsługę nie zapłacimy 50zł. Zapraszam do kontaktu

 13. Waldemar Pawlak

  trzeba porównać kilka ofert różnych biur i tyle, ja tak zrobiłem, zdecydowałem się potem na jedno, wg mnie najlepsze i korzystam z MH Szczecin.

 14. Ja pytałam wsród znajomych i kilka osób poleciło mi biuro Rabat, nie ukrywam, że troche bałam się powierzyć swoje finanse obcym ludziom ale muszę powiedzieć, że jak narazie jestem bardzo zadowolona 🙂

 15. Moim zdaniem nie ma lepszego sposobu na wybór dobrego biura, niż polecenia znajomych czy opinie w branży. Ja na tej podstawie wybrałem biuro rachunkowe avalis.pl i to był bardzo dobry wybór. Bardzo dobrze się z nimi współpracuje.

 16. Polecam Państwu CREATIVE BIURO RACHUNKOWE PRZEMYSŁAW REDNER w Warszawie. Wszystko rzetelnie i na czas. Wyprowadzili mi zaległości z poprzedniego biura, które wyszły przy kontroli podatkowej. Teraz wiem, że dobre biuro ma znaczenie bo przecież to mnie kosztują kontrole. Ich link creative-br.pl
  Pozdrawiam

 17. Przede wszystkim warto patrzeć na doświadczenie. Moi księgowi z biura MH Szczecin (mh.szczecin.pl) mają już duże doświadczenie, a po paru miesiącach współpracy wyraźnie to widzę. Teraz wiem że spokojnie mogę im zaufać a oni mi wszystko dobrze rozliczą.

 18. Martyna Mar

  Ja od roku pracuję z jednym biurem i jestem zadowolona. Pani Agata jest zawsze na bieżąco z przepisami i cierpliwie odpowiada na moje laickie pytania =) Jeśli potrzebujecie księgowej z Łodzi to polecam Biuro Rachunkowe M-A

 19. Ja wybrałam dzięki szwagrowi biuro MH Szczecin. Grunt żeby byli terminowi, ale przy tym nie popełniali błędów. Moje biuro takie właśnie jest, więc mogę ich pochwalić.

 20. Najważniejsze jest właśnie to, że nie traci się zdrowia nad tymi wszystkimi papierami. Wszystko ma się zrobione na czas, przynajmniej w MH dotrzymują terminów. Na pewno można się też dzięki temu ustrzec niepotrzebnych błędów. To się liczy.

 21. Ja współpracowałam z księgowymi z MH i muszę przyznać, że nie dość, że konkretni to w dodatku przemili ludzie.

 22. Z polecenia poszlam do gabafi na warszawskim mokotowie i sie nie zawiodlam, mysle ze to bardzo dobry wybor. Profeska pełna i komunikacja miedzy nami jest bezproblemowa.

 23. Jak zakładałam działalność to radziłam się biura podatkowego jaką formę najlepiej wybrać. Liczyk ma takie bezpłatne porady. Później juz się do nich przywiązalam i ciągle korzystam z ich usług.

 24. Magistral

  Moim zdaniem lepiej skorzystać z usług biura rachunkowego. Ja korzystam i jestem w pełni zadowolony.

 25. Ja już od kilku lat korzystam z usług tradycyjnego biura rachunkowego. Moje przygody z księgową nie były zbyt dobre. Okazało się, że robiła strasznie dużo błędów i zaniedbań. Odkąd jestem klientką biura rachunkowego, wszystko idzie zdecydowanie lepiej. Ufam im całkowicie i nie muszę się niczym martwić, bo wiem, że nadążają za wszystkimi zmianami i maja też bardzo nowoczesne oprogramowanie. W końcu czuję, że moje podatki są w dobrych rękach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.