Zmiany dotyczące wstępnych badań lekarskich pracowników

Od kwietnia bieżącego roku w życie wejdą zmiany dotyczące wstępnych badań lekarskich do pracy. Zgodnie ze znowelizowanym kodeksem pracy powiększy się grupa pracowników zwolnionych z konieczności przeprowadzania badań wstępnych przy podejmowaniu pracy. Warunkiem jest jednak, że osoby te będą posiadały aktualne badania przeprowadzone u poprzedniego pracodawcy, a środowisko pracy na nowo zajmowanym stanowisku będzie podobne do tego istniejącego w dotychczasowym miejscu pracy.

Odtąd wstępnym badaniom lekarskim nie będą musiały się poddawać osoby:

  • przyjmowane do pracy ponownie u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w terminie 30 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy,
  • przyjmowane do pracy u innego pracodawcy w ciągu 30 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, jeśli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy w warunkach panujących na danym stanowisku, opisanych na skierowaniu na badania lekarskie, o ile nowy pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku.

Wyjątkiem są osoby przyjmowane do prac szczególnie niebezpiecznych.

Badania lekarskie do pracy

fot. sudok1/bigstockphoto.com

Nowy pracodawca nie będzie więc musiał kierować osoby przyjmowanej do pracy na badania lekarskie, jeśli przedstawi ona zaświadczenie od poprzedniego pracodawcy, u którego środowisko pracy było takie samo jak u nowego pracodawcy. Porównanie stanowiska poprzedniego i nowo obejmowanego będzie czynnikiem decydującym o możliwości rezygnacji z wysłania pracownika na badania wstępne. Nie ma przy tym znaczenia nazwa stanowiska, ale panujące na nim warunki pracy.

Jednak zwolnieniu takiemu nie będą mogły podlegać osoby wykonujące prace szczególnie niebezpieczne. Zalicza się do nich prace stwarzające duże zagrożenie wypadkami lub chorobami zawodowymi, np. prace na wysokościach, w warunkach narażających na działanie substancji chemicznych o działaniu mutagennym lub rakotwórczym, w warunkach narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych, roboty budowlane, rozbiórkowe, montażowe i remontowe, które prowadzi się bez wstrzymania ruchu zakładu pracy, prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych, a także innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych.

Ze względu na duże ryzyko pogorszenia stanu zdrowia wskutek wykonywania tego typu prac nawet przez krótki okres, niezbędne jest regularne dokonywanie badań lekarskich i ocena zdolności do pracy na danym stanowisku.

One comment

  1. Wszystko się zgadza, ciekawe jednak, jak określane będzie czy środowisko pracy na nowo zajmowanym stanowisku jest podobne do tego istniejącego w dotychczasowym miejscu pracy… poradnik.wfirma.pl/-pracodawca-nie-bedzie-musial-kierowac-pracownika-na-wstepne-badania-zmiany-w-roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.