Urząd rozliczy PIT za niektórych podatników

W tym roku po raz pierwszy część podatników nie będzie musiała rozliczać samodzielnie rocznych zeznań podatkowych. Umożliwi to usługa „Twój e-PIT”.

Usługa będzie dotyczyła osób składających zeznania na formularzach PIT-37 i PIT-38, czyli osoby uzyskujące dochody z umów o pracę, umów cywilnoprawnych i zysków kapitałowych. W bieżącym roku system rozliczania nie obejmuje osób prowadzących działalność gospodarczą, a więc korzystających z formularza PIT-36. Mają oni zostać uwzględnieni od roku 2020.

Propozycje zeznań można podejrzeć na stronie podatki.gov.pl od dnia 15 lutego 2019 r. Przy logowaniu trzeba się uwierzytelnić. Do tego celu można użyć profilu zaufanego, jeśli go założyliśmy. W przypadku braku takiego profilu, należy podać następujące dane: 1) PESEL (bądź NIP i datę urodzenia); 2) kwotę przychodu za rok 2017, 3) kwotę przychodu z jednej z informacji podanych przez pracodawców, np. PIT-11, za rok 2018.

Aby uzyskać wstępne rozliczenie, nie trzeba składać żadnych wniosków. Jest ono tworzone dla każdego podatnika z grupy wymienionej powyżej, na podstawie informacji otrzymanych wcześniej przez urząd skarbowy, np. zwolnienia i ulgi oraz organizacje, na które wcześniej został przekazany 1 proc. podatku. Jeśli są one aktualne, a my rozliczamy się indywidualnie i nie zamierzamy wprowadzać poprawek, wystarczy zaakceptować przygotowane zeznanie. Można także nie zrobić nic, a 30 kwietnia zeznanie zostanie potraktowane jako złożone. Jednak lepiej jest zalogować się i zatwierdzić zeznanie wcześniej – gdyż im szybciej to zrobimy, tym szybciej otrzymamy zwrot, jeśli takowy nam przysługuje.

Jeśli dane nie są aktualne lub chcemy wprowadzić poprawki, edytujemy przygotowane zeznanie – np. zmieniamy sposób rozliczania się, zmieniamy lub dodajemy ulgi, wprowadzamy dane organizacji pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać 1 proc. podatku, a następnie zatwierdzamy zmiany. Można też wypełnić PIT całkowicie samodzielnie w wersji elektronicznej bądź tradycyjnej papierowej. Na te czynności mamy czas jak zwykle do końca kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.