Samodzielne prowadzenie księgowości – plusy i minusy

Zapewne każdy, kto kiedykolwiek prowadził działalność gospodarczą, zastanawiał się, co jest korzystniejsze – samodzielnie zająć się księgowością czy powierzyć to specjalistom.

Za samodzielną księgowością na pewno przemawia argument oszczędności – nie zatrudniamy dodatkowej osoby jako księgowego ani nie płacimy za usługi biura rachunkowego. Możemy w ten sposób nauczyć się podstaw księgowości, co jest przydatne każdemu przedsiębiorcy nawet w wypadku, gdy planuje w przyszłości przekazać te kwestie komuś innemu. Poza tym w każdej chwili możemy kontrolować, co się dzieje w naszej dokumentacji.

Początkujący przedsiębiorcy mogą się obawiać, że samodzielne prowadzenie księgowości jest skomplikowane, czasochłonne, wymaga dużej wiedzy i dobrej organizacji. Jednak jeśli nie jesteśmy płatnikami VAT, mamy niewielu odbiorców usług i nie zatrudniamy pracowników, nie powinniśmy mieć większych trudności. Mogą nam pomóc aplikacje dostępne online i programy do zainstalowania na komputerze – niektóre z nich są darmowe i wymagają od nas więcej samodzielnej pracy; z kolei inne, płatne, wykonują większość czynności za nas – wystarczy wpisać dane z faktury. Jednak takie programy i platformy internetowe nie zawsze działają bezbłędnie, więc korzystanie z nich nie zwalnia nas ze znajomości przepisów.

Uproszczone sprawozdania finansowe

Kiedy lepiej skorzystać z księgowości zewnętrznej? Wtedy, gdy nasza firma współpracuje z zagranicą, wystawia dużo faktur, zatrudnia pracowników i generuje wysokie koszty. Nakłada to na nas znaczną odpowiedzialność, więc jeśli obawiamy się pomyłek i związanych z nimi konsekwencji ze strony ZUS-u i Urzędu Skarbowego, a poza tym nie dysponujemy czasem, by samodzielnie prowadzić pełną księgowość, lepiej powierzyć to sprawdzonemu księgowemu lub biuru rachunkowemu. Da nam to gwarancję, że dokumentacja będzie prowadzona właściwie. Poza tym biura księgowe są ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej za popełnione błędy (choć tu należy zwrócić uwagę, czy w naszej umowie z biurem znajduje się zapis o jego odpowiedzialności). Koszty z pewnością będą wyższe (zwłaszcza przy większej liczbie faktur), ale warto zastanowić się, co nam się bardziej opłaca – poświęcać czas na formalności księgowe czy zapłacić komuś za przejęcie tej odpowiedzialności, a samemu w tym czasie zająć się rozwojem zawodowym i zarabianiem pieniędzy.

One comment

  1. Jest jeden wielki minus – nie masz pewności czy robisz to dobrze. Tylko dobry księgowy może mieć taką pewność. Polecam nie męczyć się a skorzystać z biura rachunkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.