Problemy z Polskim Ładem

Polski Ład miał być najważniejszą i największą reformą podatkową ostatnich lat. Rząd planował przełomowe rozwiązania, które miały poprawić sytuację wielu Polaków i wyrównać ich szanse. W teorii na zmianach mieli bowiem skorzystać zwłaszcza ci mniej zarabiający. Jak się niestety okazuje, wprowadzane rozwiązania są dalekie od doskonałości. Niektóre z nich wymagają wręcz natychmiastowych poprawek. Rządzący próbują poprawiać reformę, ale z tym też wychodzi różnie. Przyjrzyjmy się szczegółom. Jakie najpoważniejsze luki i problemy wprowadziły nowe zasady?

Diabeł tkwi w szczegółach

Dlaczego Polski Ład przyniósł tyle problemów? Przede wszystkim zmiany były wprowadzane szybko, bez należytego zadbania o wszystkie szczegóły skomplikowanych przepisów. Dlaczego w ogóle zdecydowano się na reformę? Polski Ład miał być krokiem w stronę wyrównania sytuacji i szans finansowych Polaków – kosztem podniesienia podatków nieznacznej grupie osób. Skorzystać miała na tym zdecydowana większość – i płacić znacznie mniej. O ile? Rząd wyliczał, że ulgi podatkowe pomogą zaoszczędzić obywatelom aż 16 mld zł.

Niestety rzeczywistość zweryfikowała te obietnice. Dużym ciosem był wzrost inflacji, która pochłonęła sporą część zaoszczędzonych pieniędzy. W efekcie przedstawiciele zawodów, w przypadku których pensje wypłacane są z góry, zarobili mniej. A to tylko część problemów.

Martinan/bigstockphoto.com

Trudności z odliczeniem składki zdrowotnej

Zmiany w sposobie naliczania i opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne sprawiają, że rozliczenia będą znacznie bardziej skomplikowane. Wysokość składek będzie uzależniona od formy opodatkowania i dochodu. W efekcie każdego miesiąca może to być inna kwota. A jak wiadomo, każdy tego typu błąd zostanie nam wytknięty przez ZUS.

Zmiana związana ze składką zdrowotną uderzy przede wszystkim w handlowców i producentów. Przedsiębiorcy będą zmuszeni zapłacić podatek nawet w sytuacji, gdy poniosą straty. Jest to związane z tym, że w ustawie nie uwzględniono różnic remanentowych. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o księgę przychodów i rozchodów, mogą mieć realny problem.

Ulga, z której nie każdy skorzysta

W ramach Polskiego Ładu wprowadzono także ulgę dla klasy średniej. Jest tu jednak pewien haczyk, ponieważ bardzo łatwo stracić ten przywilej. Wystarczy, że przekroczymy ustalony limit i konieczny będzie zwrot ulgi. Może to nastąpić zarówno przez przekroczenie wskazanej kwoty, jak i w przypadku, gdy zarobimy mniej niż dolny limit. Komentatorzy zwracają także uwagę na fakt, że kobiety korzystające z urlopu macierzyńskiego czy nawet zasiłku chorobowego mogą stracić ulgę.

Kosztowne pomyłki

Wprowadzenie nowych zasad jest szczególnie trudne dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących działalność jednoosobową. Muszą oni wybrać sposób opodatkowania spośród kilku możliwości, które wcale nie są takie oczywiste. Każda forma wiąże się z pewnymi korzyściami i utrudnieniami, a wybór nie jest łatwy nawet dla specjalistów. Co więcej każdy błąd poskutkuje zapłaceniem wyższego podatku i utratą pieniędzy.

To tylko niektóre przykłady podatkowych pułapek. Jak widać Polski Ład wymaga jeszcze wielu usprawnień i jego obecny kształt sprawił wielu Polakom problemy, zwyczajnie utrudniając im życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.