Kontrola podatkowa w firmie

Kontroli podatkowej ze strony fiskusa należy się spodziewać wówczas, gdy wydatki w naszej firmie nie znajdują pokrycia w ujawnionych źródłach. Jednak nie każde podejrzenie wszczyna postępowanie. Najpierw urzędnicy przeprowadzają czynności weryfikacyjne, których efektem jest stwierdzenie nadwyżki wydatków nad przychodami.

Dopiero wtedy Urząd Kontroli Skarbowej może rozpocząć czynności zgodnie z ustawą z dnia 28 września 1991 roku o kontroli skarbowej (widniejącej w Dz. U. z 2011 r. Nr 41, poz. 214, z późn. zm.).

Kontrola podatkowa w firmie

fot. sqback/bigstockphoto.com

Potencjalnymi celami fiskusa zwykle są inwestorzy giełdowi, właściciele nowo powstałych firm (przede wszystkim młodzi właściciele), osoby posiadające spore lokaty bankowe bądź posiadające rachunki w wielu bankach, osoby kupujące dobra luksusowe, takie jak jachty, antyki, samoloty, dzieła sztuki, właściciele firm likwidujący je po krótkim okresie ich działania, którzy następnie zakładają nowe podmioty w tej samej bądź pokrewnej branży, a także przedsiębiorcy stale ponoszący straty z prowadzonej działalności gospodarczej albo wykazujący bardzo niskie dochody, nabywający jednocześnie mienie znacznej wartości.

Kontroli podatkowej w firmie należy się spodziewać po otrzymaniu zawiadomienia na piśmie. Organ podatkowy bowiem zobowiązany jest do zawiadomienia kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli w jego przedsiębiorstwie, nie wcześniej niż 7 dni po doręczeniu zawiadomienia i nie później niż 30 dni od tejże daty.

Jednak kontrolowany nie zawsze zostaje poinformowany o zamiarze wszczęcia w jego firmie kontroli podatkowej. Dzieje się tak, jeżeli jest to uzasadnione informacjami pozyskanymi przez organ podatkowy, zakresem kontroli bądź innymi okolicznościami związanymi z kontrolą.

Kontrola bez zawiadomienia może być wszczęta w przypadku, gdy:

  • kontrolowany został prawomocnie skazany w Polsce za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, przestępstwa skarbowe, przestępstwa z Ustawy o rachunkowości albo wykroczenia polegającego na utrudnianiu kontroli,
  • kontrola dotyczy zasadności zwrotu różnicy podatku bądź zwrotu podatku naliczonego w myśl przepisów o podatku od towarów i usług,
  • przedsiębiorca nie posiada adresu zamieszkania bądź adresu siedziby albo doręczanie pism na podane adresy jest bezskuteczne lub utrudnione,
  • przeprowadzenie kontroli przez organy podatkowe jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem zdrowia, życia lub środowiska naturalnego.

Kontrolowanego nie trzeba również zawiadamiać o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej w razie konieczności rozszerzenia zakresu tej kontroli na inne okresy rozliczeniowe po wykryciu nieprawidłowości we wcześniejszym postępowaniu, na podstawie stosownych przepisów prawa wspólnotowego bądź ratyfikowanej umowy międzynarodowej, na podstawie Ustawy o systemie monitorowania oraz kontrolowania jakości paliw, w oparciu o Ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów, a także w celu przeciwdziałania popełnienia przestępstwa skarbowego, zabezpieczenia jego dowodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.