Jakie konto dla jednoosobowej firmy?

Wiele osób zakładających jednoosobową działalność gospodarczą zastanawia się, czy potrzebują konta firmowego, czy mogą bazować na osobistym, z którego korzystają od lat w codziennym życiu? Co jest lepszy rozwiązaniem i dla kogo?

Konto firmowe

fot. sqback/bigstockphoto.com

Jeśli chcemy otworzyć firmę musimy nie tylko założyć konto, ale także rozliczać je do celów podatkowych i składkowych. Prowadzenie takiego rachunku wynika z Prawa działalności gospodarczej z dnia 19 grudnia 1999 r., art.13 pkt. 1-3, a także z obowiązku ewidencjonowania obrotów gospodarczych. O wszelkich zmianach dotyczących rachunku trzeba poinformować odpowiednie instytucje maksymalnie do 14 dni od ich zajścia, w przeciwnym razie może nam grozić grzywna do 3 000 zł. W polskim prawie nie znajdziemy jednoznacznego rozstrzygnięcia, czy dla prowadzenia działalności gospodarczej potrzebujemy konta firmowego, ale zarówno te, jak i osobiste – ma swoje wady i zalety.

Dlaczego warto mieć konto firmowe?

Ułatwi ono prowadzenie księgowości i innego typu rozliczeń, bo w jednym miejscu mamy wszelkie koszta i przychody dotyczące firmy. Jest to również istotne przy różnego typu kontrolach np. skarbowych. Takie konto może się również wiązać z możliwością uzyskania kredytu czy dostępu do innego typu produktów czy usług bankowej związanej z prowadzeniem firmy (np. na preferencyjnych warunkach). Odrębny rachunek bankowy związany z naszą działalnością wydaje się również bardziej profesjonalny. Chociaż wiąże się z dodatkowymi opłatami, istnieje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu. Na rynku jest dostępna szeroka oferta w tym zakresie, więc przedsiębiorca ma w czym wybierać.

Konto osobiste może być dobrym rozwiązaniem, jeśli, szczególnie na początku, nie przeprowadzamy za dużo transakcji bankowych (np. głównie przelewy do ZUSu i Urzędu Skarbowego). Jest to o tyle wygodne, bo nie trzeba zapamiętywać dodatkowych danych, np. PINu czy ponosić kolejnych opłat związanych z prowadzeniem następnego rachunku. Należy jednak pamiętać, że jeśli w ramach naszej firmy dokonujemy transakcji finansowych na kwotę powyżej 15 000 euro, musimy je realizować przez rachunek bankowy, nie ma jednak wskazania, czy ma być to konto osobiste czy firmowe. Jeśli chodzi o koszta – rachunki osobiste są zazwyczaj tańsze niż te skierowane konkretnie dla przedsiębiorców.

Można również pomyśleć o rozwiązaniu „pośrednim” – założeniu konta firmowego w tym samym banku, w którym posiadamy już swój rachunek prywatny. Pozwoli to zminimalizować koszta związane np. z przelewami między jednym a drugim. Możemy również dowiedzieć się, czy z tego tytułu nie będą przysługiwać nam jakieś ulgi lub inne przywileje, a i sama obsługa rachunków może być prostsza.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze, gdy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą – rachunek osobisty czy firmowy. Na początku wystarczającym rozwiązaniem może się okazać konto osobiste, z czasem jednak – wraz z rozwojem firmy, zwiększeniem ilości transakcji warto jednak pomyśleć o koncie firmowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.