Czy Wigilia i Wielki Piątek będą wolne od pracy?

Ostatnio do Sejmu trafił projekt ustawy stworzony przez PSL i UED. Projekt postuluje wprowadzenie Wigilii i Wielkiego Piątku jako dni wolnych od pracy.

Jako uzasadnienie wolnej Wigilii twórcy projektu podają argument, że dzień ten jest wolny od pracy w jedenastu krajach europejskich (Bułgaria, Cypr, Węgry, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Czechy, Dania, Finlandia, Irlandia). Poza tym argumentują, że praca w tym dniu i tak nie jest wydajna. Wiele osób ma skrócone godziny pracy albo bierze urlop, jeśli ma taką możliwość. Poza tym Wigilia w Polsce jest tradycyjnie obchodzona bardzo uroczyście, a gdyby ten dzień był wolny, byłoby dość czasu na przygotowania.

gwolters/bigstockphoto.com

Jeśli chodzi o Wielki Piątek, jest to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym jako część Triduum Paschalnego. Jest on wolny w 15 krajach UE: Austrii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Cyprze, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Łotwie, Malcie, Niemczech, Portugalii, Słowacji i Szwecji. Wskazuje się też na odciążenie pracowników przygotowujących się do świąt.

Twórcy projektu chcieliby, żeby proponowane zmiany weszły w życie już od 1 stycznia 2019 roku. Jest takie prawdopodobieństwo, jeśli otrzyma pozytywną ocenę Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu, a następnie przegłosowany przez posłów i podpisany przez prezydenta.

Wątpliwości budzą jednak finansowe konsekwencje wprowadzenia dwóch dodatkowych dni wolnych. Ocenia się, że nie wpłyną one na budżet jednostek samorządu terytorialnego, ale będą oznaczały zmniejszenie wpływów do budżetu państwa. Przeciwnicy argumentują, że w Polsce dni wolnych i tak jest dużo. Jednak obecnie 13 dni  świętowania to tylko minimalnie więcej niż średnia europejska (12,6 dnia). Więcej dni ustawowo wolnych od pracy mają np. Belgowie (aż 24), Węgrzy (17) czy Bułgarzy, Cypryjczycy, Łotysze i Litwini(15).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.