Zmiany w płatnościach składki wypadkowej

Tak zwane ubezpieczenie wypadkowe jest jednym z czterech przewidywanych przez polski system ubezpieczeń społecznych*. Jest ono opłacane z tytułu wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych i obejmuje osoby podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, między innymi:

  • pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę,
  • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej, regulowanej Kodeksem cywilnym oraz osoby z nimi współpracujące,
  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące,
  • członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz spółdzielni kółek rolniczych,
  • posłów i senatorów RP pobierających uposażenie,
  • osoby wykonujące pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • osoby duchowne.
Zmiany w skladkach wypadkowych

fot. bartoszzakrzewski/bigstockphoto.com

Składkę na ubezpieczenie wypadkowe w całości finansuje płatnik (pracodawca) – w zależności od tego, za kogo jest opłacana, przyjmowana jest inna podstawa wymiaru i stopa procentowa. W przypadku przedsiębiorcy płacącego składkę za siebie, podstawą wymiaru jest zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia (w pierwszych 24 miesiącach prowadzenia działalności) lub 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, przyjętego dla ustalenia limitu rocznej podstawy wymiaru składek ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, na dany rok kalendarzowy. Podstawą wymiaru składki opłacanej za każdego pracownika jest jego wynagrodzenie, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

Stopa procentowa składki wypadkowej uzależniona jest od kategorii ryzyka, ustalonych dla poszczególnych grup działalności** – jest ona zróżnicowana ze względu na rodzaj zagrożenia, występującego w miejscu pracy. Dla pracodawców zgłaszających do ubezpieczenia nie więcej niż dziewięć osób (mikroprzedsiębiorców) jest ona stała i wynosi 50% najwyższej stopy procentowej wskazanej w rozporządzeniu, natomiast dla pracodawców zgłaszających do ubezpieczenia co najmniej dziesięć osób, ulega ona różnicowaniu zgodnie z występującym ryzykiem.

Mające wejść w życie 1 kwietnia 2015 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej określa nowe kategorie ryzyka oraz odpowiadające im stawki procentowe. Wprowadzane zmiany przewidują wzrost kategorii ryzyka dla ośmiu grup działalności i obniżenie ryzyka dla dwudziestu ośmiu grup. Obniżeniu ulegnie między innymi najwyższa stopa procentowa, dotycząca działalności wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego (z 3,86% do 3,60%), która jednocześnie stanowi wyznacznik stopy procentowej składki dla mikroprzedsiębiorców, zatrudniających maksymalnie dziewięciu pracowników. Tym samym, składka na ubezpieczenie wypadkowe od kwietnia 2015 roku będzie wynosiła nie 1,93% ale 1,80% podstawy wymiaru. Obniżeniu ulegnie również składka opłacana przez osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą z 45,85 zł do 42,76 zł.

 

_________________________
*Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 1998 poz. 887 z późn. zm.).
**Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 roku w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. 2002 poz. 878 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.