Zdjęcie w CV – za i przeciw

Niegdyś zdjęcie było obowiązkowym elementem CV, na który rekruterzy bardzo zwracali uwagę. Obecnie nie ma konieczności umieszczania zdjęć w dokumentach związanych z rekrutacją. Czy jednak warto – mimo wszystko?


Ogólne założenie jest takie, że wygląd kandydata nie powinien być kryterium jego wyboru na stanowisko – liczą się przede wszystkim umiejętności i wykształcenie. Artykuł 22 kodeksu pracy oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej stwierdzają, że do zawarcia stosunku pracy potrzebne są dane osobowe oraz dokumenty potwierdzające doświadczenie i wykształcenie – nie ma tam natomiast nic o zdjęciu.

Mało tego – jeśli pracodawca bezwzględnie wymaga dołączenia zdjęcia, może się narazić na zarzut dyskryminacji. Ze zdjęcia można bowiem odczytać takie informacje o kandydacie jak rasa, wiek, pochodzenie etniczne czy atrakcyjność fizyczna, które absolutnie nie powinny mieć wpływu na zaakceptowanie bądź odrzucenie kandydatury. Są kraje, takie jak Wielka Brytania i USA, w których zdecydowanie nie zaleca się CV ze zdjęciem – właśnie dlatego, że rekruterzy boją się posądzenia o dyskryminację, więc już na starcie odrzucają większość takich aplikacji. Z drugiej strony rekruterzy przyznają się, że nieraz sprawdzają profile kandydatów na portalach społecznościowych – co jednak potwierdza, że przywiązują wagę do ich wyglądu.

ijeab/bigstockphoto.com

Jednak w Polsce nie ma tak restrykcyjnego podejścia, a zdjęcie w CV jest normą. Zdarza się, że dołączenie zdjęcia działa wręcz na korzyść kandydata. Przede wszystkim sprawia, że osoby rekrutujące łatwiej go zapamiętają. Jeśli zdjęcie jest wykonane profesjonalnie, dodatkowo korzystnie świadczy o kandydacie. Poza tym niektórzy rekruterzy podkreślają, że brak zdjęcia wzbudza podejrzenia, że kandydat ma coś do ukrycia lub nie akceptuje siebie.

Z drugiej strony kandydaci powinni uważać przy wyborze zdjęcia, gdyż jeśli jest ono nieodpowiednie, może całkowicie przekreślić ich szanse. Źle postrzegane są zdjęcia zbyt swobodne (w plenerze lub w bardzo skąpym stroju; rekruterom zdarza się nawet dostawać zdjęcia z imprez lub selfie robione w łazienkowym lustrze). Dość uniwersalne jest zdjęcie takie jak do dokumentów, choć też nie na każde stanowisko będzie idealne. Na poważne stanowiska wymagające dress code’u zaleca się zdjęcia w marynarce. W przypadku stanowisk wymagających kreatywności można sobie pozwolić na nieco swobodniejszy strój i bardziej dynamiczny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.