Pożyczka czy leasing? Co firmie opłaca się bardziej?
Kupując auto na firmę, mamy do wyboru trzy opcje płatności: gotówką, w ramach leasingu lub pożyczki. Tę pierwszą opcję wybierają tylko nieliczni, choć jest ona najbardziej opłacalna. Zarówno pożyczka, jak i leasing posiadają swoje wady i zalety, o których powinien pamiętać każdy, kto chce zakupić auto w firmie. Zatem zanim wybierzemy model, silnik czy poziom wyposażenia samochodu firmowego, musimy wziąć kartkę i ołówek, aby przeprowadzić solidny rachunek zysków oraz strat.
Pożyczka
Kredyty samochodowe stanowią najłatwiej dostępną formę pożyczki bankowej, jak również najczęściej wybieraną formą sfinansowania firmowego auta. Przy tego rodzaju pożyczce nie otrzymuje się pieniędzy do ręki, lecz bank przelewa je na konto sprzedającego samochód. Bank jednak nie wyznacza granicy dopuszczalnego wieku samochodu w przeciwieństwie do firm leasingowych.
To najbardziej korzystna forma finansowania dla tego, który nie chce płacić na początku umowy VAT-u oraz ponosić dodatkowych opłat związanych z zakończeniem umowy leasingu. Istotną różnicą pomiędzy leasingiem a kredytem jest to, że dzięki pożyczce można sfinansować 100% wartości faktury brutto.
Co przemawia na niekorzyść pożyczki na samochód w firmie?
Przede wszystkim więcej formalności. Ponadto kupujący nie jest właścicielem auta, gdyż prawo własności na czas spłaty długu przejmuje sam bank, przez co wówczas auta nie można sprzedać bez zgody kredytodawcy. Dodatkowo z ekonomicznego punktu widzenia spłata takiego kredytu powinna być jak najkrótsza, gdyż pożyczka z banku jest tym droższa, im dłużej się ją spłaca. A pożyczkobiorcy zwykle rozkładają kredyt na jak najdłuższy okres czasu, w celu obniżenia wysokości tych rat.
Leasing
Leasing jest korzystniejszą opcją z punktu widzenia finansów, gdyż zapłacimy za niego mniej niż w przypadku pożyczki bankowej. Leasingowane auta są tańsze z uwagi na prowadzenie przez firmy leasingowe zakupów hurtowych na dużo lepszych warunkach. Ponadto procedury są tu prostsze i szybsze, zatem nie będziemy tracić czasu na zarejestrowanie pojazdu z urzędach. Leasingować można auta nowe i używane, lecz nie starsze niż cztery lata. Podstawową zaletą leasingu jest to, że raty leasingowe można w całości rozliczyć w firmie (a nie tylko odsetki jak w przypadku kredytu). Dzięki temu samochód firmowy może niejako „pracować” na spłatę kolejnych rat leasingowych.
Należy jednak pamiętać, iż wypożyczane samochody przez cały ten czas są własnością firmy leasingowej.
Leasing i pożyczka bankowa stanowią komplementarne wobec siebie instrumenty finansowe. Wybór jednej z tych form finansowania zależy od preferencji klientów. Dla przedsiębiorców, którzy nie są płatnikami VAT bądź tych, którzy chcą skorzystać z funduszy unijnych, lepszą opcją jest pożyczka. Natomiast ci przedsiębiorcy, którzy optymalizują koszty prowadzenia swojego biznesu, najlepszym rozwiązaniem jest leasing, gdzie raty leasingowe i wpłata początkowa, czyli tzw. czynsz inicjalny stanowią w całości koszt uzyskania przychodu.