Podstawowy rachunek płatniczy
W dniu 19 lipca 2016 r. polski rząd zdecydował się przyjąć projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i niektórych innych ustaw. Głównym założeniem tego projektu jest wprowadzenie tzw. podstawowego rachunku płatniczego oraz podstawowych usług z nim powiązanych.
W związku z tym wszystkie banki, SKOK-i oraz instytucje kredytowe w naszym kraju będą miały obowiązek oferować podstawowy rachunek płatniczy Polakom, którzy nie mieli do tej pory konta. Zmiana ta wynika z wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej porównywalności opłat, które wiążą się z rachunkami płatniczymi, a także przenoszeniem rachunku płatniczego oraz dostępem do podstawowego rachunku płatniczego.

Nosnibor137/bigstockphoto.com
Podstawowy rachunek płatniczy ma być dostępny dla wszystkich tych osób, które nie mają innego rachunku płatniczego w bankach krajowych, zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych, oddziałach banków zagranicznych, instytucjach kredytowych i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Będzie on prowadzony bezpłatnie, a jego właściciel- klient danej placówki bankowej będzie mógł wykonywać tylko podstawowe transakcje, typu: wpłata i wypłata, polecenie przelewu bądź polecenie zapłaty. Należy pamiętać, że limit bezpłatnych transakcji ograniczono do 15 poleceń przelewu lub zapłaty, w ramach których będzie można w pełni zarządzać domowymi finansami, czyli opłacać rachunki za gaz, czynsz, energię, itp. Rachunek ma być prosty w obsłudze i będzie on skierowany głównie do tych obywateli, którzy mają zbyt niskie dochody, by założyć konto osobiste (m.in. emerytów i rencistów).
Warto też zapamiętać, iż klient rachunku podstawowego będzie mógł używać karty płatniczej, lecz za jej wydanie będzie pobierana opłata. W ramach tego rachunku nie będzie jednak można korzystać z karty kredytowej czy innych produktów kredytowych.
Wprowadzone rozwiązania mają spowodować wzrost ubankowienia w Polsce, co w efekcie ma przynieść rozwój obrotu bezgotówkowego – tańszego i bezpieczniejszego niż obrót gotówkowy.