Jak zatrudnić emeryta lub rencistę?
Zatrudnienie emeryta lub rencisty może okazać się decyzją bardzo korzystną dla firmy. Przede wszystkim ze względu na możliwość czerpania z jego wieloletniego doświadczenia zawodowego, ale także z uwagi na korzystne rozwiązania finansowe w zakresie odprowadzanych składek. Związane z tym formalności zależą od rodzaju zatrudnienia, na jakie zdecyduje się pracodawca.
Zatrudnienie emeryta lub rencisty na umowę o dzieło nie wymaga odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jest to więc forma najkorzystniejsza z punktu widzenia pracodawcy. Obowiązek taki powstanie jednak w sytuacji, gdy pracownik jest już związany z pracodawcą umową o pracę, lub jeśli stosunek taki łączy go z innym podmiotem, ale pracę będzie wykonywał na rzecz własnego pracodawcy. W praktyce forma taka jest stosowana najrzadziej spośród form zatrudnienia emeryta lub rencisty.
W przypadku umowy zlecenia o jej opłacalności można mówić w przypadku, gdy osoba zatrudniana jest już związana stosunkiem pracy z innym pracodawcą. W takiej sytuacji należy od niej odprowadzić wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, bez konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie ma przy tym znaczenia wysokość wynagrodzenia pobierana przez emeryta lub rencistę od drugiego pracodawcy. Jeśli natomiast będzie to druga umowa z tym samym pracodawcą, z którym pracownik już podpisał umowę o pracę, powstanie obowiązek odprowadzania wszystkich składek, poza ubezpieczeniem chorobowym, które jest dobrowolne.
Umowy cywilnoprawne regulujące warunki pracy między pracownikiem a pracodawcą są dla tego drugiego o tyle korzystne, że nie powodują po jego stronie obowiązków wynikających z kodeksu pracy, będących jednocześnie przywilejami po stronie pracownika, np. prawa do urlopu wypoczynkowego. Ważne jednak, że charakter tych umów jest ściśle określony, w związku z tym mogą zostać zawarte wyłącznie, jeśli taki sam jest charakter wykonywanej pracy, nigdy zaś nie mogą zastępować umów o pracę jeśli ma być ona świadczona w pełnym wymiarze godzin i odpowiadać definicji ujętej w kodeksie pracy.
Umowa o pracę w przypadku zatrudnienia emeryta lub rencisty, jak w każdym innym przypadku podlega obowiązkowemu opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jeśli pracownik ukończył odpowiednio 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn, pracodawca nie musi natomiast odprowadzać składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dodatkowo jeśli pracodawca spełni określone warunki, może otrzymać dofinansowanie z PFRON do wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne.