Jak odzyskać należności firmy?

W obrocie gospodarczym nie jest sytuacją nadzwyczajną spóźnienie kontrahenta w opłaceniu wystawionej faktury. Może to wynikać ze zwykłego przegapienia, trudnej sytuacji firmy czy nieuczciwości dłużnika. Przedsiębiorstwo, którego należności nie zostały uregulowane w terminie, ma do dyspozycji kilka środków, by zadłużenie odzyskać.

Na początku należy zacząć od wezwania dłużnika do zapłaty. Jeśli jest nim firma bądź osoba, z którą wierzyciel pozostaje w stałej współpracy, można zacząć od telefonicznego przypomnienia o upłynięciu terminu płatności, wyznaczając przy tym dodatkowy okres do zapłaty. Jeśli zaś strony nie są stałymi współpracownikami lub jeśli telefoniczne upomnienie nie przyniesie skutku, należy wezwać dłużnika do zapłaty na piśmie, zaznaczając przy tym, że bezskuteczne upłynięcie określonego terminu skutkować będzie skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego. Pisemne wezwanie dłużnika jest istotne w trakcie ewentualnego procesu. Gdyby bowiem dłużnik nie został wezwany do zapłaty, brak zapłaty mógłby argumentować przeoczeniem, co w przypadku obracania dużą ilością dokumentów księgowych może się zdarzyć. Wtedy to strona wnosząca pozew, czyli wierzyciel, zostałaby obciążona kosztami postępowania, gdyż jego wszczęcie byłoby bezzasadne, ponieważ dłużnik mógł faktycznie nie zdawać sobie sprawy z istnienia długu.

Jak wezwać dłużnika do zapłatyJeśli dłużnik mimo wezwania nadal uchyla się od zapłaty, wierzyciel może złożyć w sądzie pozew o zapłatę. Dobrze przy tym jeśli posiadałaby stwierdzone na piśmie potwierdzenie długu przez dłużnika, ponieważ możliwe byłoby wtedy uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, co znacznie przyspiesza proces dochodzenia należności. Umożliwia to bowiem dokonanie zabezpieczenia roszczenia już po wydaniu nakazu, a jeszcze przed jego uprawomocnieniem się. Dokonuje się tego składając wniosek u komornika, który zajmuje majątek dłużnika, w tym jego konta bankowe. Po uprawomocnieniu się nakazu i uzyskaniu klauzuli wykonalności, komornik może rozpocząć egzekucję i przekazać wierzycielowi wcześniej zajęte środki. Ta procedura pozwala na zabezpieczenie majątku dłużnika, który w trakcie procesu mógłby próbować się go wyzbyć, by uniknąć płacenia należności.

Jeśli oświadczenia o uznaniu długu nie ma, postępowanie prowadzi się w standardowej procedurze upominawczej. Po uzyskaniu nakazu i jego uprawomocnieniu się, wierzyciel może wystąpić do komornika z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Jednak zawsze warto próbować porozumieć się z dłużnikiem jeszcze przed wszczęciem procedury sądowej, np. proponując zawarcie ugody. Być może brak zapłaty nie wynika ze złej woli, a jedynie z tymczasowych problemów firmy, więc szansa na odzyskanie pieniędzy w formie ratalnej spłaty jest większa, niż poprzez postępowanie sądowe i egzekucyjne, które dodatkowo generuje po stronie dłużnika dodatkowe, niemałe koszty. Ponadto w ugodzie można zawrzeć oświadczenie o uznaniu długu, które będzie pomocne w sytuacji gdy dłużnik nie będzie wywiązywał się z jej postanowień.

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy windykacyjnej, która za stosowną opłatą zajmie się egzekwowaniem należności w imieniu wierzyciela. Metody jej działania stanowią pozasądowy sposób odzyskiwania długu, i polegają w głównej mierze na próbie porozumienia się z dłużnikiem co do spłaty zadłużenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.