Bezrobocie rejestrowane w styczniu
Obawa o utratę pracy to największy problem polskiego społeczeństwa w dobie pandemii koronawirusa. Większość firm nadal jest zamknięta lub działa w bardzo ograniczonym stopniu, a to oznacza redukcję miejsc pracy. Efekty zamrożenia gospodarski pokazują najnowsze statystyki i wzrost liczby osób bezrobotnych w styczniu 2021 roku. Obecnie bez pracy jest już 6,5 procenta Polaków i niestety spodziewać się można kolejnych wzrostów tego wskaźnika.
Poziom bezrobocia w porównaniu z grudniem nie podniósł się drastycznie, bo o tylko 0,3 punktu procentowego, ale przedłużające się zamknięcie różnych miejsc oznacza dla wielu pracowników zerwanie stosunków pracy. Na mocy nowych regulacji część przedsiębiorstw będzie mogła działać od połowy lutego w reżimie sanitarnym, co ma pozytywnie wpłynąć na polską gospodarkę. Odmrożenie dotyczy hoteli, kin, teatrów, stoków narciarskich i basenów. Kolejne firmy, a zwłaszcza gastronomia, która generuje bardzo dużo miejsc pracy, mają być otwierane w kolejnych etapach odmrażania.

Martinan/bigstockphoto.com
Dane Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wskazują, że styczniu 2021 dokładnie 1 milion 89 tys. 6 osób nie miało pracy, co daje wzrost o 4,1 procent. Pracę w tym czasie straciło ponad 43 tys. osób. Poza wpływem pandemii resort wskazuje, że wyniki powiązane są również z sezonowością zatrudnienia, jaka zawsze ma miejsce na koniec roku. W Urzędach Pracy najczęściej rejestrują się sprzedawcy, kucharze oraz pracownicy budowlani. Problemy z zatrudnieniem mają też ślusarze, mechanicy samochodowi oraz magazynierzy i murarze.
Ważną informacją jest również to, że stopa bezrobocia w żadnym województwie nie przekroczyła 11 procent, jednak nadal o pracę najtrudniej na wschodzie kraju, a najłatwiej na zachodzie. W województwie wielkopolskim w styczniu wskaźnik bezrobocia wyniósł tylko 3,9 procent, natomiast w województwie warmińsko-mazurskim aż 10,6 procent. Warto też dodać, że średni poziom bezrobocia w Unii Europejskiej wynosi aktualnie 7,5 procent, dlatego Polska nie wypada źle w ogólnych statystykach europejskich.