Bezpieczny powrót do biura
Wcześniej wiele firm uważało, że praca zdalna jest mało skuteczna. Jednak ostatnie miesiące udowodniły, że efektywna praca zdalna jest możliwa – wystarczyło wypracować odpowiednie metody organizacji czasu pracy. Obecnie mimo wszystko wiele firm przywraca już obowiązek powrotu do biura. Jak ustalić nowe zasady pracy biurowej? Kto może, a kto nie powinien wracać do pracy? Poniżej kilka wskazówek, które pomogą usprawnić powrót do biura.
1. Ustalenie, kto wraca do biura
Wielu pracowników chce już wrócić do normalności i sądzi, że jednym z elementów, które im to zapewnią, będzie powrót do pracy biurowej. Dlatego po stronie pracodawcy leży rzetelna ocena tego, kto musi i powinien wrócić, a kto wciąż może pracować zdanie. Ważnym kryterium będzie tu zasadność biznesowa tego, jaki dział ma fizyczną potrzebę przebywać w biurze. Przykładowo działy kadr, płac i księgowości bardzo często mają w biurze narzędzia niezbędne do pracy. Działy, które do tej pory radziły sobie bez dostępu do segregatorów, z powrotem mogą jeszcze poczekać, nie stwarzając dodatkowego zagrożenia. Jeśli firma jest mała albo posiada dużą powierzchnię biurową, można zastanowić się nad wprowadzeniem harmonogramu pracy na miejscu. Wystarczy wskazać, w jakie dni mogą przychodzić pracownicy danych działów, a następnie dokładnie poinstruować ich o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
2. Zasady bezpieczeństwa
Obecnie każda firma powinna skupić się na budowaniu świadomości na temat zdrowia i bezpieczeństwa swoich pracowników. Należy opracować konkretne zasady, których każdy pracownik przebywający w przestrzeni biurowej powinien bezwzględnie przestrzegać. Ważne jest również zapewnienia podwładnym odpowiednich narzędzi, dzięki którym stosowanie się do zasad będzie łatwiejsze.
3. Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa
Niezależnie od wszystkich narzuconych na pracowników obostrzeń, pracodawca powinien zapewnić różne narzędzia ułatwiające utrzymanie higieny i bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Zdecydowanie pomogą w tym:
- termometry, dzięki którym możliwe będzie mierzenie temperatury każdemu pracownikowi, który pojawi się w biurze,
- mydło, uzupełniane na bieżąco,
- ręczniki papierowe zamiast mało higienicznych elektrycznych suszarek,
- żele antybakteryjne, najlepiej bezdotykowe,
- dostęp do rękawiczek i maseczek, zapas materiałów na wypadek, gdyby pracownicy zapomnieli lub zgubili swoje środki ochrony,
- ustawienie stołów i biurek w odpowiedniej, bezpiecznej odległości,
- plakaty z przypomnieniem zasad bezpieczeństwa oraz instrukcją w przypadku braku środków ochrony własnej,
- regularne sprzątanie i dezynfekowanie pomieszczeń biurowych.
4. Dotrzymanie zasad bezpieczeństwa
Bardzo ważnym elementem powrotu do biura jest upewnienie się, że wszyscy w pełni rozumieją i przestrzegają zaleceń. Kluczowe jest obopólne budowanie zaufania i pewności, że każdy pracownik niezależnie od stanowiska przestrzega zasad i może dzięki temu czuć się bezpiecznie. Warto raz na jakiś czas sprawdzać reakcje osób, które wróciły do biur i na bieżąco uaktualniać harmonogramy czy procedury.