Czy składki ZUS będą dobrowolne?

Rzecznik MŚP wyszedł z inicjatywą wprowadzenia dobrowolności w uiszczaniu składek do ZUS przez przedsiębiorców. Pomysł jest inspirowany rozwiązaniami funkcjonującymi między innymi w Niemczech i w Wielkiej Brytanii.

Polacy licznie zakładają firmy w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie procedury są mniej restrykcyjne niż w naszym kraju. Ci, którzy zdecydowali się na rejestrację firmy u naszych sąsiadów zza zachodniej granicy, sami decydują o tym, czy będą opłacać składki na emeryturę. Niemcy są jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów na świecie i najsilniejszą gospodarką w Europie, być może warto więc czerpać z ich wzorców.

MattZ90/bigstockphoto.com

ZUS jest problemem w prowadzeniu firmy, na który wskazuje większość przedsiębiorców. Wysokie składki, które należy opłacać bez względu na uzyskany przychód, bywają dla biznesu zabójcze. A zapłata składki jest obligatoryjna, przedsiębiorcy, których nie stać na opłacenie zmuszeni są więc do zamknięcia firmy.

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców i pomysłodawca tego rozwiązania wskazuje, że koszty wprowadzenia dobrowolności składek na ZUS byłyby mniejsze niż szacowane koszty, jakie miały powstać przy podwyżce cen prądu. Dodaje, że wśród przedsiębiorców zostanie przeprowadzane badanie opinii. Będą mogli wypowiedzieć się na temat tego, co myślą o tym rozwiązaniu, a także zadeklarować, czy skorzystają z niego, jeśli wejdzie w życie. Abramowicz uważa jednak, że wiele przedsiębiorców pozostanie przy obecnym systemie. Nie ma więc powodu do paniki. Jak na taką rewolucję, koszty nie byłyby duże.

Z drugiej strony z pewnością duża część przedsiębiorców czeka na wprowadzenie takiego rozwiązania. Pomogłoby to szczególnie małym firmom, dla których miesięczne obciążenia związane z odprowadzaniem składek do ZUS są zbyt duże. Poza tym, jak pokazuje przykład Niemiec, dobrowolność składek na emeryturę nie wpływa negatywnie na gospodarkę. Tam system ten się sprawdził. Jednak przedsiębiorcy, którzy nie będą opłacali składek, muszą liczyć się z tym, że nie będą otrzymywać emerytury. Będą więc musieli samodzielnie odłożyć środki na swoje utrzymanie po zakończeniu życia zawodowego.

Urząd Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jest stosunkowo młody, a został utworzony na podstawie tzw. Konstytucji Biznesu zaledwie w styczniu ubiegłego roku. Powołany na stanowisko Rzecznika Adam Abramowicz już kilka lat temu dał się poznać jako zwolennik ograniczenia wysokości składek odprowadzanych do ZUS. W styczniowym wywiadzie dla serwisu Money.pl mówił: „gdyby się udało przedyskutować wariant niemiecki, czyli dobrowolność opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez przedsiębiorców, gdyby to znalazło wśród polityków zrozumienie, byłoby to najlepsze rozwiązanie. W Niemczech wszystkie składki oprócz zdrowotnej są dobrowolne. I to rozwiązuje problem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.