Jakie obowiązki ma biegły rewident?

Biegły rewident, czyli inaczej audytor, jest osobą posiadającą uprawnienia do dokonywania ogólnie pojętej rewizji finansowej. W ramach swoich obowiązków, biegły rewident działa jako niezależny ekspert zajmujący się sporządzaniem raportów oraz wydawaniem opinii odnoście prowadzenia sprawozdań oraz rewizji finansowych.

Sprawozdanie finansowe jest finalnym stadium działań rachunkowych. Zgodnie z przepisany obowiązującej ustawy o rachunkowości, niektóre podmioty, w niej określone, zobowiązane są do udostępnienia dokumentów w celu zbadania ich prawidłowości przez niezależnego, zewnętrznego eksperta, jakim jest biegły rewident. Badanie sprawozdania finansowego kończy się wydaniem opinii oraz raportu odpowiadającemu faktycznemu stanowi rzeczy. Jeśli sprawozdanie zostało przeprowadzone w sposób wiarygodny oraz zgony z prawem, biegły rewident wydaje taką opinię oraz sporządza odpowiedni raport. W przypadku niezgodności i niejasności, za dokonanie sprawozdania odpowiada kierownik właściwej do jego dokonania jednostki.

Biegły rewidentRewizja finansowa, która także należy do obowiązków biegłego rewidenta jest czynnością znacznie bardziej rozbudowaną i szerszą w swoim zakresie, niż dokonywanie weryfikacji sprawozdania finansowego. Oprócz typowych działań związanych ze sprawdzaniem wiarygodności dokumentów, w rewizji finansowej, biegły rewident może także dokonywać niezbędnych korekt w księgach rachunkowych i innych koniecznych do prawidłowego działania księgowości dokumentach, w celu usunięcia nieprawidłowości, a także niezgodności ze stanem faktycznym. Czynności z zakresu rewizji finansowej są nazywane również audytem finansowym lub audytem, a biegły rewident dokonujący ich – audytorem. Zgodnie z naukami o rachunkowości, rewizja finansowa ma trzy najważniejsze funkcje. Funkcja kontrolna ma za zadanie weryfikacje prawidłowości, rzetelności i zgodności z prawem sprawozdania finansowego. Funkcja informacyjna jest związana z wydawaniem opinii i raportów, a także z informowaniem o stanie sprawozdań. Ostatnia funkcja – uwierzytelniająca, jest analizą poprawności, względem prawa i stanu faktycznego, sprawozdania finansowego oraz wskazuje nieprawidłowości i niezgodności. Biegły rewident odpowiada za wypełnienie wszystkich trzech funkcji rewizji finansowej aby działania te były prowadzone z możliwie jak największą starannością, a także aby były prowadzone zgodnie z prawem.

Poza sporządzaniem raportów ze sprawozdań finansowych oraz dokonywaniem audytów, biegły rewident może także prowadzić działalność w zakresie przeglądu sprawozdań innego niż obowiązkowe, usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz ksiąg podatkowych, sporządzania ekspertyz i wydawania opinii ekonomiczno-finansowych. Dodatkowo może on także prowadzić działania z zakresu doradztwa podatkowego, rachunkowego oraz doradztwa w zakresie reorganizacji księgowości. W praktyce, ustawy nadają także na biegłego rewidenta obowiązki prowadzenia postępowań likwidacyjnych i upadłościowych przedsiębiorstw.

Biegły rewident może prowadzić swoją działalność zawodową we własnym imieniu – na własny rachunek jak też może być stroną umowy spółki jawnej, partnerskiej i komandytowej. Może on także być osobą w stosunku pracy z określonymi podmiotami. Oprócz tego prowadzenie działań biegłego rewidenta może odbywać się na podstawie umowy cywilnoprawnej z podmiotami uprawnionymi do badania sprawozdań finansowych.

Zawód biegłego rewidenta jest zawodem regulowanym, co wiąże się z koniecznością spełnienia określonych ustawowo wymogów, takich jak: korzystanie z pełni praw publicznych i posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, posiadanie nieposzlakowanej opinii, dającej rękojmię należytego wykonywania zawodu, niekaralność za umyślnie popełnione przestępstwa, w tym przestępstwa skarbowe, uzyskanie pozytywnych wyników w przeprowadzonych egzaminach, określonych w ustawie i uchwałach Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Dodatkowo biegły rewident musi złożyć ślubowanie przed prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów lub przed innym uprawnionym do jego odebrania członkiem, w którym zapewni on należytą staranność wykonywania zawodu.

One comment

  1. Nie każdy o tym wie i dlatego wybiera zwykłych księgowych, jeśli mamy problemy czy pytania odnośnie sprawozdań finansowych najlepiej udać się do biegłego rewidenta. Może się to okazać szczególnie przydatne dla tych, którzy prowadzą spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.