Uproszczone zasady rozliczania aut służbowych
Wraz z 1 stycznia 2015 roku weszły w życie zmiany zasugerowane przez Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Finansów w sposobie rozliczania aut służbowych. Zgodnie z założeniami obydwu resortów rozwiązaniem mają być uproszczone zasady rozliczania użytkowania samochodu służbowego. Odtąd przedsiębiorcy, którzy posiadają flotę samochodową będą musieli doliczać do przychodów pracownika ściśle określoną kwotę. Co to jeszcze oznacza dla właścicieli firm?
Jeszcze do końca 2014 roku obowiązywał ryczałtowy system rozliczania się z fiskusem ze służbowego auta. Według aktualnych przepisów świadczenie nieodpłatnego wykorzystywania przez pracownika pojazdu służbowego do celów prywatnych podlega już opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wartości otrzymanych w ten sposób nieodpłatnych świadczeń ustalane są zgodnie z obowiązującymi cenami na rynku, uwzględniającymi markę, standard wyposażenia czy wiek pojazdu. Dodatkowo uzyskiwany miesięczny przychód pracownika ma być uzależniony od pojemności silnika użytkowanego samochodu służbowego.
Wysokość ryczałtu ma zależeć od dwóch zmiennych: czy dany pojazd posiada silnik o pojemności do 1600 cm3 bądź więcej oraz ile dni w miesiącu jest używany dla celów prywatnych. W przypadku codziennego użytkowania samochodu służbowego będzie to kwota 250 zł i 400 zł miesięcznie doliczana do przychodów pracownika. Jeżeli pojazd służbowy będzie wykorzystywany do celów prywatnych tylko przez część miesiąca, to wartość świadczenia będzie ustalana za każdy dzień wykorzystywania auta (1/30 kwoty miesięcznej).
Zmiany te wprowadzą też obciążenie powstałe z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenia społeczne (100-150 zł). Ponadto ustawodawca wymusił sporządzanie wewnętrznego dokumentu dotyczącego ujawnienia korzystania ze służbowego auta, aby zachować spójność między podatkami dochodowymi i VAT, a także żeby uspójnić zasady polityki samochodowej z nowymi przepisami i faktycznym sposobem użytkowania pojazdów służbowych. Warto też wiedzieć, że na rozwiązaniu tym można zyskać, gdyż właściwie sporządzony regulamin przyniesie wymierne oszczędności (w obszarze podatku dochodowego i obciążeń z tytułu ubezpieczeń społecznych), a także uprości pracę wszystkim działom, zajmującym się obsługą aut firmowych.
Według resortu finansów uproszczone zasady rozliczania aut służbowych mają zachęcić do wykazywania podatku dochodowego, a także całkowicie wyeliminować ryzyko zakwestionowania wysokości tego rodzaju przychodu przez organy podatkowe. System ryczałtowy pozwoli też na jednoznaczne określenie wartości świadczeń uzyskiwanych przez pracownika z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych. Przepisy prawne związane z ryczałtowym rozliczaniem aut służbowych znajdziemy w tzw. ustawie deregulacyjnej (ustawa z dnia 7 listopada 2014 roku – o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej). Będą one obowiązywać jedynie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.