Obowiązek kas fiskalnych dla kolejnych przedsiębiorców

Od stycznia 2015 r. do używania i rejestrowania transakcji na kasie fiskalnej będą zobligowane m.in. osoby prowadzące stacje diagnostyczne, lekarze, fryzjerzy, mechanicy samochodów, wulkanizatorzy, kosmetyczki oraz prawnicy. Nowe rozporządzenie ministra finansów w sprawie kas fiskalnych będzie obowiązywać przez 2 lata (w latach 2015 i 2016).Jest to kolejny krok Ministerstwa Finansów do całkowitego wprowadzania ujawniania obrotów na kasie i wydawania paragonów. Ma to świadczyć o rzetelnym rozliczaniu się przedsiębiorcy z fiskusem, a konsumentowi dawać prawo do składania ewentualnych reklamacji.

Obowiązek kas fiskalnych dla przedsiębiorcówKrąg podmiotów zobligowanych do rejestrowania kas fiskalnych w 2015 r. poszerzy się o:

  • dostawy perfum oraz wód toaletowych (wyjątek: dostawa na pokładzie samolotu), a także zapisanych oraz niezapisanych nośników danych cyfrowych bądź analogowych,
  • świadczenia usług w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów, opieki medycznej świadczonej przez lekarzy oraz dentystów, wymiany opon lub kół, naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, doradztwa podatkowego, usług prawniczych (z wyjątkiem notarialnych), fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych i tych związanych z wyżywieniem (stacjonarne placówki gastronomiczne i mobilne – catering).

Wyżej wymienione firmy i przedsiębiorcy będą mieli czas na wprowadzenie kas fiskalnych, a tym samym dopasowanie się do nowych przepisów przez niemal dwa miesiące. Tyle samo czasu będą także mieli podatnicy, którzy rozpoczną prowadzenie własnej działalności objętej ewidencją po 1.01.2015 r.

Ponadto każdy przedsiębiorca, którego obrót przekroczy 20 tys. zł ma od 2015 roku obowiązek rejestrowania transakcji sprzedaży na kasie fiskalnej na rzecz rolników ryczałtowych lub osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy wykonujący usługi przewozu osób muszą rejestrować każdą sprzedaż bez względu na wysokość podanego wyżej obrotu. Z wyżej wymienionego limitu 20 000 zł zostaną wyłączeni też ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność sprzedaży środków trwałych, nieruchomości, wartości niematerialnych oraz prawnych podlegających amortyzacji. Każda taka transakcja będzie musiała być od 2015 r. udokumentowana fakturą oraz paragonem.

Ministerstwo Finansów zdecydowało również w wyżej wymienionym rozporządzeniu o odebraniu zwolnienia podatnikom świadczącym usługi okazjonalnie dla niewielkiej liczby odbiorców. Do końca 2014 roku kasy fiskalnej nie musi stosować ten podatnik, którego liczba świadczonych rocznie i udokumentowanych fakturami usług nie przekroczyła 50, zaś liczba odbiorców była mniejsza niż 20. Pierwszego stycznia także i on będzie zobligowany do posiadania kasy fiskalnej.

W ciągu najbliższych lat z ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej będą nadal zwolnieni ci, którzy zajmują się m.in. sprzedażą energii elektronicznej, wysyłkową (płatność na rachunek bankowy), usług telekomunikacyjnych, ubezpieczeniowych i finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.