Czym jest podatek CIT?
Podatek CIT (Corporate Income Tax) jest podatkiem dochodowym wprowadzonym po raz pierwszy w Polsce w 1989 r. Aktem prawnym regulującym podatek CIT jest ustawa z 15 lutego 1992 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654). Jest to bezpośredni podatek od dochodów spółek (przedsiębiorstw), który płacą osoby prawne od uzyskanych dochodów, a w niektórych przypadkach od uzyskanych przychodów. Podatek CIT wynosi 19%.
Podatnikami CIT są: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne i inne osoby prawne; spółki kapitałowe w organizacji; jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej; spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania; podatkowe grupy kapitałowe.
Podatnicy z siedzibą lub zarządem w Polsce podlegają CIT w Polsce od całości swoich dochodów, natomiast podatnicy niemający siedziby lub zarządu na terytorium Polski – tylko od dochodów uzyskanych w Polsce.
Przepisów ustawy nie stosuje się do:
- przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem działów specjalnych produkcji rolnej,
- przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach,
- przychodów (dochodów) przedsiębiorców żeglugowych opodatkowanych podatkiem tonażowym.
Z podatku zwolnione są następujące podmioty: Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw, przedsiębiorstwa międzynarodowe i inne jednostki gospodarcze utworzone przez organ administracji państwowej wspólnie z innymi państwami na podstawie porozumienia lub umowy, chyba że porozumienia te lub umowy stanowią inaczej, jednostki samorządu terytorialnego w określonym przepisami zakresie, Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencje Rynku Rolnego, Agencje Nieruchomości Rolnych, fundusze inwestycyjne posiadające odrębne ustawy, fundusze emerytalne powstałe na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Podatnicy od podstawy podatku CIT mają prawo odliczyć :
- straty poniesione w roku podatkowym – podatnik ma prawo obniżyć wysokość dochodu do opodatkowania o wysokość straty (nie więcej niż 50%) przez kolejne pięć lat podatkowych,
- odliczenia darowizny (udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego) przekazanej: organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego , kultu religijnego (nieprzekraczającej 10% dochodu),
- wydatki poniesione na nabycie nowych technologii (wysokość odliczenia nie może przekraczać 50% poniesionych wydatków).
Natomiast odliczeniu od podstawy opodatkowania nie podlegają darowizny na rzecz:
- partii politycznych, fundacji utworzonych przez partie polityczne, związków zawodowych,
- osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem i handlem wyrobów przemysłu: paliwowego,tytoniowego, elektronicznego, piwowarskiego, winiarskiego, spirytusowego, oraz pozostałych wyrobów alkoholowych zawierających powyżej 1,5% alkoholu, z metali szlachetnych.
W trakcie roku podatkowego podatnicy zobowiązani są do dokonywania zaliczek na poczet podatku.