Wakacje kredytowe dla przedsiębiorców

W obliczu kryzysu spowodowanego pandemią Polacy starają się jednoczyć. Aby gospodarka przetrwała tę próbę każdy musi odrobinę ustąpić. Dlatego banki postanowiły zaoferować swoim klientom możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Oferta dotyczy również przedsiębiorców, którzy posiadają kredyty firmowe.

Wsparcie jest niezbędne, by przetrwać

Nadeszły ciężkie czasy. Wiele firm musiało wstrzymać swoją działalność albo całkowicie zmienić strategię. Dla większości z nich oznacza to znaczy spadek obrotów. A przecież za zobowiązania wciąż należy płacić. Na szczęście, aby wspomóc polskich przedsiębiorców, wdrożona została tarcza antykryzysowa, która zakłada m.in. wsparcie finansowe w zakresie płatności pracownikom oraz opłacania składek. Nie jest to jednak jedyna pomoc, na jaką mogą oni liczyć. Ratować sytuację postanowiły także banki, które zaproponowały możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Dzięki takim rozwiązaniom firmy będą mogły tymczasowo odroczyć pewne płatności a tym samym zachować ciągłość finansową. Widmo bankructwa oddali się.

Maridav/bigstockphoto.com

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Jest to po prostu zawieszenie spłaty rat zobowiązania zaciągniętego w danym banku. Przedsiębiorcy, którzy wnioskują o wakacje kredytowe, będą mogli odroczyć płatność o 3 albo 6 miesięcy, w zależności od warunków, jakie ustalił bank. Po tym czasie będzie musiał ponownie spłacać raty i, uwaga, będą one prawdopodobnie wyższe. Wynika to z tego, że większość instytucji nie wydłuża okresu kredytowania. Warto zatem dokładnie sprawdzić warunki, na których konkretny bank udziela wakacji kredytowych. Jednak w zdecydowanej większości przypadków kwota rat, których kredytobiorca nie spłaca w trakcie wakacji kredytowych zostanie zsumowana i dodana do obowiązującego harmonogramu spłat, podnosząc tym samym wysokość miesięcznej raty, bez wydłużania okresu kredytowania. Większość banków oferuje również tymczasową ulgę jedynie od części kapitałowej rat, natomiast część odsetkowa będzie musiała w dalszym ciągu być spłacana regularnie. Nie ma natomiast instytucji, która zaproponowałaby regulowanie jedynie części kapitałowej, bez spłacania odsetek.

Wakacje kredytowe to żadna nowość

Taka forma pomocy nie jest niczym nowym. Banki już wcześniej umożliwiały odroczenie rat, w przypadku problemów finansowych. Różnica jest jednak taka, że aktualnie jest to opcja dostępna dla każdego, nawet dla osób, które już wcześniej korzystały z wakacji kredytowych. Wystarczy wypełnić wniosek i uargumentować go trudną sytuacją finansową spowodowaną pandemią. Banki w tym przypadku ograniczyły zatem formalności do minimum.

Wakacje kredytowe to jest oczywiście forma pomocy, jednak zanim ktokolwiek się na nie zdecyduje powinien dokładnie zapoznać się z obowiązującymi w danym banku warunkami. Może się bowiem okazać, że taka opcja będzie nieopłacalna bądź w przyszłości (po zakończeniu wakacji kredytowych), z racji wyższych rat, spłacanie kredytu będzie zbyt dużym obciążeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.