Na jakie udogodnienia mogą liczyć przedsiębiorcy w 2015 r.?

W styczniu 2015 roku ma wejść w życie ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Wraz z nią polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na kilka udogodnień podatkowych związanych głównie ze zniesieniem zbędnych obowiązków biurokratycznych i ułatwieniem prowadzenia działalności gospodarczej.

23 października 2014 r. sejm przyjął ustawę wprowadzająca do polskiego prawa pakiet portowy, czyli ogólnoeuropejską regulację zmierzająca do ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej oraz wiążącą informację akcyzową. Dokument ten stanowi realizację polityki redukcji zbędnych obciążeń administracyjnych, która ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków dla przedsiębiorców do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Udogodnienia dla przedsiębiorców w 2015 r.Wprowadza on udogodnienia m.in. w zakresie procedur kontrolnych w polskich portach morskich, a także prawa podatkowego oraz ogranicza obowiązki informacyjne. Ministerstwo Gospodarki już dziś szacuje, że wprowadzenie tych zmian przyniesie przedsiębiorcom oszczędności w wysokości prawie 0,9 mld zł rocznie, zwłaszcza dzięki redukcji obowiązków informacyjnych oraz skróceniu czynności urzędowych do 24 godzin. Ograniczenie ich pozwoli przeciętnemu przedsiębiorcy efektywniej wykorzystać przynajmniej 21 mln godzin pracy rocznie.

Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej ma uregulować także korzystanie przez pracowników z firmowych aut. W miejsce obecnego systemu rozliczania podatku dochodowego tytułem użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych ma pojawić się ryczałt. Stanowi on dużo prostsze rozwiązanie, ułatwiające podatnikowi rozliczenie wykorzystania samochodu do celów prywatnych, a także będzie sprzyjał ujawnieniu tego do celów podatkowych. Ponadto organizowany przez pracodawcę dowóz pracowników do miejsca pracy transportem zbiorowym, czyli autobusem lub busem, ma być całkowicie zwolniony z podatku dochodowego z tego tytułu (pracownik nie będzie już płacił podatku za nieodpłatny dowóz do pracy). Oznacza to również, iż dzięki temu przedsiębiorca nie będzie musiał już szczegółowo rejestrować prywatnych wyjazdów, aby później prawidłowo się rozliczyć. Przedsiębiorca będący w oczach Urzędu Skarbowego płatnikiem musi wycenić tego rodzaju świadczenie, następnie wykonać czynności związane z ewidencjonowaniem długości oraz czasu trwania przejazdu, aby w końcu obliczyć, pobrać i wpłacić obciążający go podatek.

Po wejściu w życie wyżej wymienionej ustawy, płatnicy składek nie będą już także musieli sprawdzać prawidłowości danych przekazywanych do ZUS w comiesięcznych raportach imiennych, odnoszących się do poprzedniego roku kalendarzowego. Wydłuży się też termin na rozliczenie VAT w imporcie dla AEO, a obowiązek potwierdzania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R zostanie zniesiony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.