Księgowość firmy – z biurem czy na własną rękę?

Zakładając własną działalność gospodarczą, musimy liczyć się z ponoszeniem odpowiedzialności za finanse naszej firmy, w tym głównie za odprowadzanie składek, wypłatę wynagrodzeń oraz opłacenie podatku. Dlatego też każdy przedsiębiorca musi zmierzyć się z decyzją dotyczącą wyboru księgowości firmy. Istnieją trzy opcje prowadzenia rachunkowości przedsiębiorstwa:

  • samodzielne rozliczanie firmy,
  • zatrudnienie profesjonalnego księgowego,
  • wynajęcie zewnętrznego biura rachunkowego.

Księgowość we własnym zakresie

Podjęcie się zadania prowadzenia księgowości firmy na własną rękę jest bardzo trudne, czasochłonne i ryzykowne. Ten rodzaj prowadzenia księgowości przedsiębiorstwa to często tylko pozorna oszczędność. Pomijając już czas konieczny na prowadzenie ksiąg firmy i przygotowywanie deklaracji, może także okazać się, iż koszt ewentualnych błędów będzie nieporównywalnie większy od kosztów związanych z profesjonalną obsługą księgowości. Osoby, które nie posiadają doświadczenia oraz sporej wiedzy związanej z prawem podatkowym, rachunkowością, rozliczaniem czy kadrami mogą popełniać błędy, które niestety wiążą się z nakładanymi przez państwo karami i dodatkowymi kosztami. Samodzielnym prowadzeniem ksiąg rachunkowych swojej firmy mogą zajmować się wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy znają ten temat i wszystkie związane z nim zawiłości prawne.

Księgowy na etacie

Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie doświadczonego księgowego na etacie. Taki pracownik będzie na bieżąco zajmował się sprawami rozliczeniowymi danego przedsiębiorstwa i będzie stanowił osobę zintegrowaną z firmą, która na miejscu będzie obserwować, co się dzieje czy też ewentualnie doradzać, co jest dla danejksięgowość w domu firmy najlepsze. Niestety jego stanowisko w firmie będzie pociągało za sobą spore koszty dla pracodawcy związane nie tylko z jego wysokimi zarobkami, ale i składkami, podatkiem oraz utworzeniem dla niego miejsca pracy. Tego rodzaju wydatek może się okazać dla właściciela danej firmy nieopłacalny, gdyż np. niedoświadczony i zatrudniony zaraz po studiach księgowy może nie gwarantować dobrych efektów.

Usługi biura rachunkowego

Najlepszym pomysłem na księgowość firmy wydaje się być zewnętrzne biuro rachunkowe. Skorzystanie z jego oferty pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas, który można wówczas przeznaczyć na prowadzenie interesów firmy i nie myśleć o papierach. Ponadto usługi biur rachunkowych nie niosą za sobą aż tak wielkich kosztów. Nie wybierajmy jednak niesprawdzonej i najtańszej obsługi księgowości, lecz taką, która zagwarantuje nam, że nasze rozliczenia z urzędami będą prawidłowe i terminowe.

Wybór dotyczący powierzenia księgowości firmy zależy od danego przedsiębiorcy. Należy jednak pamiętać o tym, że prawidłowe prowadzenie rachunkowości firmy jest wartością bezcenną i każdy błąd w tej kwestii niesie za sobą ryzyko kary, a czasem nawet i utraty własnej działalności gospodarczej, dobrego imienia firmy czy całego dorobku życia.

One comment

  1. Ja zdecydowałam się na księgowość internetową i nie żałuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.